Střevní mikrobiota

Naše tělo je velice složitý organismus, ve kterém se odehrávají procesy, které jsou jedinečné.

Jedny z nejdůležitějších procesů se odehrávají v našich střevech, kde žijí miliardy mikroorganismů, kteří žijí v trávicí soustavě všech živočichů a člověk není výjimkou.

Mnohdy hostiteli prospívají, někdy za určitých okolností mohou i škodit. Celkem ve střevě žije asi 500 druhů bakterií, kterých je stejně, nebo až desetkrát více než lidských buněk samotných. Je to přímo neskutečné, že v našem těle žije více mikroorganismů než buněk, ze kterých je naše tělo tvořeno.

Těmto mikroorganismům a tomu všemu dění v našich střevech se říká MIKROBIOM, neboli Střevní mikroflóra.

Mimo bakterie jsou častými mikroorganismy v střevech i různé houby, prvoci a viry.

Hmotnostné dominantními mikroorganismy v tlustém střevě jsou bakterie, ty ve výsledku tvoří 60 % hmotnosti stolice. Vědci již identifikovali přes 50 tisíc druhů virů, které žijí v našich střevech.

Stav naší Mikroflóry ve střevech úzce souvisí. jak dbáme o naše tělo. Zda se správně stravujeme a cvičíme. Pokud jíme tučné jídla, smažené jídla na přepálených tucích, naše střeva pláčou a mikroflóra  nám dává ihned najevo, že jsme udělali pro naše tělo něco špatného.

Nemoci pramenící ze špatné činnosti střev

Jsou lidé, kteří trpí nemocemi, které mají přímý vliv na činnost střev a mikroflóru. Jedná se například o Crohnovu chorobu, jejíž vznik je neznámý. Toto onemocnění napadá imunitní systém vlastního těla. Napadá buňky vlastního těla, především zažívací trakt. Nejčastěji v tenkém a tlustém střevě.

Další takovou nemocí je alergie na lepek – Celiakie což je na rozdíl od alergie na lepek – imunitní nesnášenlivost lepku. Při konzumaci lepku imunitní systém napadá tenké střevo. Jedinou léčbou je zcela vyloučit ze své stravy lepek.


Zdravý životní styl je pro mikroflórů důležitý

Jak jsem již uvedl, silný vliv na složení střevní mikroflóry má náš životní styl a jak se o své tělo staráme. Jedním z významných faktorů na naši mikroflóru ve střevech je i užívání léků, operační zákroky a chemoterapie. Lékaři a specialisté na stravu člověka již ví, jak postupovat při obnově naší mikroflóry ve střevech, abychom žili v symbióze s našimi bakteriemi, houbami a viry.

Pokud nežijeme v symbióze a tento vztah narušíme, porušíme rovnováhu, která je velice křehká a může se stát, že některé druhy bakterií, které jsou ve zdravém složení neškodné se obrátí proti nám. Narušení střevní mikroflóry může vést k narušení stimulů poskytovaných mikroby a často spojována s onemocněními jako je alergie, střevní záněty nebo různé druhy nádorů.

Proto dbejte o svoje střeva tak, aby jste mohli dlouho spokojeně a aktivně žít a být šťastní ve své rodině, kterou tolik všichni milujeme.

Sdílet článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Nejnovější články

Rozhovor pro EPOCHÁLNÍSVĚT.CZ s Bohuslavem Větrovským

Se zakladatelem společnosti NATURAMEDICIN SE vyšel rozhovor v epochalnisvet.cz.

Vliv životního prostředí na lidský organismus

Lidé jsou úzce napojeni na prostředí, ve kterém žijí. Prostředí na ně působí a účinkuje…

Biologicky aktivní doplňky stravy

Co znamená spojení „biologicky aktivní doplňky stravy“? Vše Vám vysvětlí tento článek.

Jak na přírodní posílení imunity

O posílení své imunity by se měl snažit každý z nás. Máme pro vás různé…